Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt izjavio je u utorak pred Vijećem sigurnosti UN-a kako postupci vlasti Republike Srpske opasno ugrožavaju ustavni poredak BiH i Daytonski sporazum.
Visoki je predstavnik Vijeću sigurnosti na sjednici održanoj u New Yorku predstavio svoj redoviti šestomjesečni izvještaj o stanju u BiH a istaknuo je kako je Daytonski sporazum napadnut što je dovelo do krize bez presedana.
“Da budemo jasni. Kriza koja je u tijeku rezultat je ozbiljnih napada od strane određenih političara na Daytonski sporazum i pravni poredak u BiH”, kazao je Schmidt na sjednici Vijeća sigurnosti.
Istaknuo je kako su ti napadi uslijedili nakon presude Miloradu Dodiku koji je osuđen na godinu dana zatvora kada su vlasti RS svojim zakonima pokušale onemogućiti djelovanje državnih pravosudnih tijela i sigurnosnih agencija u tom entitetu.
“On (Dodik) je čak ukazao na mogućnost secesije”, kazao je Schmidt upozoravajući kako je na djelu “kulminacija dugo planiranih politika”.
“Radi se o ugrožavanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta zemlje”, ocijenio je visoki predstavnik dodajući kako je ohrabrujuće to što najveći broj Srba zaposlenih u tijelima vlasti BiH nije slijedio Dodikovu retoriku.
Ocijenio je kako je u takvim okolnostima važno da međunarodna zajednica jasno podupre teritorijalni integritet i suverenitet BiH na temeljima Daytonskog sporazuma
Kazao je kako taj dokument jamči jednaka prava svim narodima u BiH što je potvrđeno i u presudama Europskog suda za ljudska prava i presudama Ustavnog suda BiH koje se tiču izbornih pravila.
Pozvao je na izmjene ustava i zakona kako bi se otklonile postojeće diskriminacije u izbornom procesu ističući potrebu jamčenja prava legitimnog predstavljanja svih konstitutivnih naroda ali i pripadnika nacionalnih manjina.
Schmidt je upozorio i kako je sadašnja kriza u BiH dovela do slabljenja vladajuće koalicije i blokade reformi a iako je ekonomska situacija u zemlji stabilna demografska situacija se ne poboljšava jer veliki broj mladih nastavlja napuštati zemlju.
Za hrvatsku je zajednicu u BiH kazao je kako predana europskim reformama a Mostar je ocijenio pozitivnim primjerom kako akteri u BiH mogu rješavati probleme bez posredovanja međunarodne zajednice.
"Dobra volja postoji i potrebno ju je ohrabriti. Nadam se da će moći prevazići destruktivnu buku koju neki šire. Koliko sam upoznat gradonačelnik Kordić je poduzeo konkretne korake na rješavanju ove krize na najbolji način. Potrebno je jasno reći bh. narodi mogu i žive zajedno u velikoj većini oni ne podržavaju ekstremizam i seceonizam i postoji puno dokaza tome u svakodnevnom životu", rekao je Schmidt i dodao:
“BiH se suočava s teškim vremenima. Prije 30 godina nitko ne bi očekivao da međunarodna zajednica bude toliko potrebna”, kazao je Schmidt dodajući kako je sada nužno ojačati institucionalnu stabilnost BiH a integritet izbora 2026. godine bi morao biti prioritet.
Zaključio je kako u konačnici međunarodna zajednica ne može odrediti budućnost BiH pa je pozvao domaće političare da preuzmu odgovornost za budućnost svoje zemlje.