
Dok sve nadležne službe, vatrogasci, civilna zaštita i gradska uprava ulažu maksimalne napore kako bi se požar na deponiji Uborak stavio pod kontrolu i zaštitilo stanovništvo Mostara, javnost s pravom traži odgovore o uzrocima ove katastrofe i pitanju odgovornosti.
Međutim, jednako tako ne može se ignorirati višegodišnja uloga inicijative „Jer nas se tiče“ u zaustavljanju procesa sanacije deponije.
Godinama su osporavani Plan prilagodbe i okolišna dozvola, vođeni su upravni sporovi i podnošene žalbe koje su direktno usporavale sanaciju i proširenje kapaciteta deponije.
Postavlja se jednostavno pitanje: kako provoditi sanaciju kada Plan prilagodbe gotovo tri godine čeka pravomoćnost zbog sudskih procesa, a na kraju sud potvrdi da je plan zakonit? Tko je odgovoran za izgubljene godine?
Isto vrijedi i za okolišnu dozvolu. Bez nje nije moguće otvoriti dodatnu plohu i stabilizirati sustav upravljanja otpadom. Godinama su vođeni sporovi i blokirani procesi. Tko će preuzeti odgovornost za vrijeme koje je izgubljeno?
Da nije bilo kontinuiranih opstrukcija i zaustavljanja procesa od 2021. godine, danas bismo vrlo vjerojatno govorili o značajno saniranoj deponiji u završnoj fazi zatvaranja, a ne o sustavu koji je godinama ostavljen u pravnoj i operativnoj neizvjesnosti.
Sada je vrijeme da svi pokažu odgovornost i dobronamjernost. Gradska uprava će predložiti konkretna rješenja, a Mostar više nema prostora za nove blokade, politizaciju i međusobna optuživanja.