GRADSKI ODJELI
Situacija u Mostaru se stabilizirala, krenuo odvoz otpada iz grada
26.06.2026
10:51

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić potvrdio je medijima u petak kako se situacija stabilizirala nakon požara na odlagalištu otpada na Uborku, dodavši kako se od jutra vrši odvoz otpada iz Mostara.

Pretovar otpada obavlja se na četiri lokacije, kako bi se čitav proces ubrzao.

- Od jutra se vraća po pitanju odvoza stabilnosti komunalnog otpada iz Mostara. Jučer smo osigurali još tri lokacije, uz ovu u sjevernom dijelu grada. Jutros od četiri sata pretovaruju se kamioni i otpad se vozi na druge deponije – izjavio je Kordić.

Dva reciklažna dvorišta, na jugu i sjeveru grada, određena su za dvije dodatne lokacije, a treća je organizirana na samom deponiju Uborak, odnosno dijelu koji se koristi za kruti otpad. Uz već određenu lokaciju u Vrapčićima, ovo su četiri navedene lokacije.

Lokacija u Vrapčićima jedno je vrijeme bila u blokadi, a situacija se promijenila nakon sastanka u četvrtak.

- Jučer smo imali sastanak sa stanovnicima sjevernog dijela grada. Saslušali smo njihove probleme, razjasnili neke stvari koje su kroz medije krivo iskomunicirane i de facto dobili njihovo razumijevanje te je ta lokacija aktivna za pretovar – izjavio je mostarski gradonačelnik.

Što se tiče požarišta, radi se na zasipanju pijeska kako bi se požar potpuno ugasio te eliminirao neugodan miris.

- Pohvatali smo sve konce, situacija je stabilna i nadam se da ćemo u brzom roku pokupiti miješani komunalni otpad s ulice Mostara i vratiti se u normalno funkcioniranje. Mali izazov predstavlja količinu otpada koja se generirala proteklih dana. Riječ je o količini od oko 120 tona dnevno, a zbog različitih opstrukcija kroz zadnja četiri dana generiralo se oko 500 tona i pokušat ćemo s deponijima razgovarati da nam otvore dodatne mogućnosti ili da prihvate neka druga odlagališta. Želja nam je brzo doći u „dnevni ritam“, da ono što dnevno proizvedemo i deponiramo – naglasio je Kordić.

Kada je u pitanju turizam u Gradu na Neretvi, gradonačelnik je kazao kako su događanja proteklih dana zasigurno utjecala na dolazak gostiju.

- Naravno da je neugodno i želja nam je što će prije riješiti ovaj problem. Razumijem da su turisti razočarani kvalitetom zraka u Mostaru. Uvijek se promoviramo kao lijep i čist grad, a to u ovom slučaju nismo. Što se tiče stanja oko turizma, siguran sam da je ovaj dobrim dijelom poremetio one koji su mislili doći u Mostar, a kada su vidjeli slike deponija u plamenu sigurno su razmislili hoće li ili neće doći u naš grad. U razgovoru s turističkim djelatnicima, saznao sam da osjete pad turizma u Mostaru općenito, ne samo radi ova četiri dana. To je vezano za situaciju u svijetu – kazao je Kordić.

Na kraju konferencije izjavio je kako se i dalje provode sve naredbe Stožera civilne zaštite, ali da je ukinuta naredba o evakuaciji stanovništva u blizini deponije.

Grad Mostar
Hrvatskih branitelja br.2 
88000 Mostar
Copyright 2022. © Grad Mostar - Sva prava pridržana.
Powered by ITO.
menuchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram